Varför måste Jesus dö?

Söndagsskolesvaret på vår fråga idag kan ju kanske de flesta av oss. Jesus behövde dö för att vi skulle få förlåtelse för våra synder. Men varför? Vad är det för typ av Gud som kräver ett blodsoffer av sin egen son för att kunna förlåta människor som han älskar. Ska vi vara helt intellektuellt ärliga är ju detta en fråga vi behöver ställa oss. Han är ju trots allt Gud; borde han inte bara kunna välja att förlåta ändå. Förlåtelse, är inte det något vi människor praktiserar jämt? Vi förlåter varandra för allt möjligt, utan att någon behöver gå och dö för att möjliggöra det, eller hur? Varför kan inte Gud göra detta?

Denna fråga ska vi besvara nu i söndagens predikan. Missa inte det!

Nästa söndag fortsätter vi med läran om frälsningen: “Född på nytt?” blir temat den 22/4.

Författare

Kommentera