Ny predikoserie i vår

20130103-103248.jpg

I vår kommer vi ge oss i kast med en ny spännande predikoserie. Ämnena är lika hett som det är aktuellt. Av bilden ovan kan ni säkert lista ut vad det handlar om. “Till man och kvinna skapade han dem” heter det i skriften. Tråkigt nog har manlighet och kvinnlighet ofta, antingen förnekats eller missförståtts. Man har ibland velat negligera våra olikheter. Andra gånger har vi ställts mot varandra i en slags tävling där ingen är vinnare.

Vi kommer tillsammans undersöka vad Gud har att säga i ämnet. Frågor som “Vad är sann manlighet?” och “Hur tycker Gud att vi ska samarbeta i ett gott äktenskap?” kommer att dryftas. Vi kommer naturligtvis också att komma in på hur din identitet som kvinna respektive man kan komma att fungera ett verktyg i skaparens hand när du tjänar honom.

Detta kommer säkert bli både utmanande och spännande. 😉

Författare

Kommentera