Närmast framöver

Vi är inne i sista veckan före jul och vill uppmärksamma er alla på att vår gudstjänst nu på söndag den 23/12 är kl. 16:00. Sprid det till den som kanske inte tittar på bloggen fullt så ofta, exempelvis de som är gamla.

Jag predikar på söndag. Sedan kommer jag ha semester över jul och nyår och två unga män kliver upp på podiet och levererar Guds Ord de två närmaste söndagarna.

30/12 Direktimporterad från “down under” Australien – Richard Coster. Han tar sig an Joh 13.

5/1 Direkt upptränad av pastor på G. Trogen medarbetare – Daniel Coster. Lägger ut Joh 14

Dessutom kommer det bli en spännande temagudstjänst den 20 januari med Tommy Dahlman. Detta kommer bli ett extra ypperligt tillfälle (alla söndagar är ju goda tillfällen) att ta med gäster som annars är kyrklösa. Tommy är folklig och en kommunikatör av högsta klass.

God Jul!

Författare

Kommentera