Namnet och närvaron

Det var en positiv gudstjänst i söndags. Välbesökt, till och med främmande från andra sidan jordklotet – ett äldre australiensiskt par som Inger och Harry hade med sig. Predikans poäng om du inte var där innebar att Bibelns gudsbild uppenbaras progressivt i Gamla testamentet och att de åtta olika förbundsnamnen visar på olika “ansikten” av Gud. Här kommer Guds åtta förbundsnamn för den som önskade att han tagit anteckningar:

“Herren som förser” (1 Mos 22:14)
“Herren din läkare” (2 Mos 15:26)
“Herren mitt segerbanér” (2 Mos 17:15)
“Herren är frid” (Dom 6:24)
“Herren är min herde” (Ps 23:1)
“Herren min rättfärdighet” (Jer 33:16)
“Herren som helgar mig” (Hes 37:28)
“Herren är här” “Hes 48:35”

Alla dessa sidor av Herren ryms i namnet Jesus. Han är sann Gud och sann människa och visar oss därmed vad det innebär att vara människa, vem Gud är och hur vi lär känna honom (kol 2:9-10).

Sann kristendom är alltid centrerad kring Kristus, den han är, vad han sa och vad han gjorde. Nu ses vi igen söndagen den 11 september, kl 11. Exakt 10 år efter terrorattentatet på Twin Towers, talar vi om det namn som utgör ett skydd för var och en som sätter sin tro till det (Ords 18:10). Då talar vi vidare om namnet Jesus och hur en kristen kan bruka det namnet.

Förresten, flyttlasset går nästa fredag den 26/8. Kom gärna förbi Vasshusvägen 34 och bär några lådor efter jobbet. =)

Peace!

Författare

Kommentera