Flytt om 3 veckor!

Nu är det mindre än tre veckor tills vi blir strömstadbor. Det känns såklart mycket spännande. Jag skulle ljuga om jag inte tillstod att det också är förknippat med en viss bävan såklart. Ny stad, nya vänner, nya grannar, nytt jobb, nytt dagis för barnen – ja ett nytt liv helt enkelt.

Men i detta nya liv är det samma beståndsdelar som är viktiga som om vi hade bott kvar i Göteborg, flyttat till Målilla eller Bangladesh. Att ha en familj som fungerar, att ha vänner omkring sig i med och motgång, att ha Gud med sig i vardagen och att få dela det överflödande livet med andra. Det är vad det handlar om att vara kristen. Och det är vad det alltid har handlat om att vara människa i varje tid, i varje kultur, vare sig hon varit medveten om det eller inte. Livet handlar om relationer – en upprättad relation med Gud genom Jesus och goda relationer med medmänniskor. Det är också vad kyrka handlar om. Ska bli så roligt att få leva det och leda det på heltid i Sveriges vackraste stad.

Författare

Kommentera