En människas förändring, del 1

Någon har sagt att det enda som är konstant i livet är förändring. Redan de gamla grekerna påpekade det med orden “Panta Rei” – “allt flyter”. Frågan är alltså inte om vi förändras, utan i vilken riktning det sker. För den kristne är det avgörande att regelbundet stanna upp och fråga: blir jag mer lik Jesus? Detta är nämligen det yttersta syftet med varje människa.

Blir svaret “vet inte” på den viktiga frågan är det kanske tid att fråga någon vän som bryr sig om dig och din vandring med Gud. Chansen finns att din omgivning tydligare ser i vilken riktning du lever ditt liv och vad som skulle kunna justeras för att vända om. Om svaret är “nej” på den frågan om du blir mer lik Jesus är det självklart att något behöver ske i ditt liv. Inte i höst, utan nu. Att fortsätta i samma gamla hjulspår och tro att det ska leda till en annan destination är ju rent trams. Att skjuta förändringen på framtiden är att fortsätta förändras – åt fel håll. Att bara bevara och liksom konservera tidigare segrar, erfarenheter och gudomliga ingripanden är en omöjlighet. Det blir unket och ofräscht. Livet med Gud är dynamiskt (i rörelse) och sker just nu.

Därför tänker jag skriva några inlägg om den kristna förvandlingen, vad den är och vad den inte är.

“Anpassa er inte efter den här världen, utan LÅT ER FÖRVANDLAS…” Rom 12:1

metamorfos

Författare

Kommentera