Bibelhelg med Dan Johansson

Under den gångna helgen gästades vi av Dan Johansson. Dan och hans hustru Lill har gjort en spännande resa, uppvuxna inom Jehovas Vittnen, men insåg villfarelsen och bröt sig ur på 60-talet för att vara fast beslutsamma om att aldrig någonsin gå med i någon typ av församling. Gud fick emellertid tag på dem och Dan har tillbringat många år med att bygga upp ett eget bibliotek och studera skrifterna. Han har blivit något av en expert på Gamla testamentets profetior och Israels roll i historien. Flera böcker har blivit skrivna i ämnet. Nu hade han två bibelstudier med oss i lördags och sedan förkunnade han på söndagens gudstjänst.

Det som jag tyckte var särskilt intressant var andra passet på lördagen om Israel nu och i framtiden och hans läsning av Hesekiel 36. Här följer helgens inspelningar:

Israel genom historien (lördag 1)

Israel nu och framöver (lördag 2)

Jesus går för att bereda rum (söndag)

Författare

Kommentera